Hrvati su među najdebljim nacijama u Evropi: Posebno su alarmantni podaci o đeci do osam godina

U posljednje vrijeme sve se više govori o debljini i pretilosti kao jednima od glavnih problema hrvatskih građana. Razna istraživanja ukazuju na to da sukao nacija među najdebljima i najtežima. No postavlja se pitanje zašto i uzrokuju li debljinu i pretilost pogrešne prehrambene navike, tjelesna neaktivnost ili je ipak nešto drugo bit problema?

Na to pitanje najbolji odgovor ima Maja Vajagić, dr. med., spec. javnozdravstvene medicine te voditeljica tima u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.

“Debljina je hronična multifaktorska bolest karakterisana prekomjernim nakupljanjem masnog tkiva u organizmu. Uzroci su kompleksni i odnose se većinom na nezdravu prehranu, odnosno prerađenu hranu, zašećerene napitke i ostalo, kao i na tjelesnu neaktivnost, odnosno śedilački način života. No i drugi faktori, kao što su određene psihološke smetnje, genetički čimbenici, ostale bolesti te primjena nekih lijekova, mogu pridonijeti debljanju”, rekla je dr. Vajagić.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj 65 posto odraslog stanovništva ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu. Od toga su 73 posto muškarci, a 59 posto žene. Debljina muči 23 posto odraslog stanovništva, od toga 23,7 posto muškaraca i 22,6 posto žena.

Kvalitet života

Treba istaknuti kako je kod nas još prisutan trend rasta osoba s debljinom te je u razdoblju od provedbe proteklog kruga istraživanja u razdoblju od 2014./2015. do 2019. godine udio osoba s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom porastao za 9 postotnih bodova. U odnosu na ostale zemlje Evropske unije, prema udjelu odraslog stanovništva s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom dijele prvo mjesto s Maltom s istih 65 posto odraslog stanovništva, dok je prosjek za EU 53 posto odrasle populacije.

Na pitanje kakva je razlika između debljine i pretilosti, dr. Vajagić je naglasila kako se debljina ili pretilost procjenjuje indeksom tjelesne mase (ITM) koji se računa tako da se tjelesna masa pojedinca u kilogramima podijeli s tjelesnom visinom u metrima na kvadrat (kg/m²).

Prekomjerna tjelesna težina ili preuhranjenost je kod ITM-a od 25,0 do 29,9 kg/m², a debljina ili pretilost kada je ITM veći od 30 kg/m². S time da je debljina 1. stupnja 30,0 – 34,9 kg/m2, debljina 2. stupnja 35,0 – 369,9 kg/m2 i debljina 3. stupnja ≥40 kg/m2.

dnevno.hr

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment