Posljednji ispraćaj prve crnogorske knjaginje

Glas o smrti knjaginje Darinke Petrović Njegoš stigao je na Cetinje 14. februara 1892. godine, samo nekoliko sati nakon što je preminula u Veneciji u 55-toj godini života. Prema pisanju “Glasa Crnogorca”, tužnu vijest oglasila su zvona Cetinjskog manastira, a cijela varoš “dijelila je tugu koja je ispunila dom Petrovića Njegoša, blagosiljajući uspomenu općeljubljene knjaginje”. Istoga dana kralj Nikola izdao je naredbu da se njeno visočanstvo knjaginja Darinka Danilova sahrani s najvišim državnim počastima i da se velika korota nosi šest neđelja.  

Posljednjem ispraćaju crnogorske vladarke, supruge knjaza Danila, prvog svjetovnog vladara iz dinastije Petrović Njegoš, posvećeno je posebno izdanje “Glasa Crnogorca” u kojem je opisano višednevno putovanje njenih zemnih ostataka od Venecije, preko Kotora i lovćenskih serpentina do Njeguša i Cetinja. U pogrebnoj povorci su, pored vladarske porodice i Darinkine ćerke knjaginjice Olge, bili najviši državni i crkveni velikodostojnici, počasni vojni odred, diplomatski kor, glavari iz unutrašnjosti, deputacije iz raznih nahija, a “sprovodu se pridružilo mnoštvo naroda muškoga i ženskoga u crnini, pa je od Bajica vas drum bio pocrnio”. Darinka Petrović sahranjena je u porti Cetinjskog manastira, kraj groba knjaza Danila, s kojim je podijelila samo pet godina života.

Darinka Kvekić je u Crnu Goru došla iz rodnog Trsta 1855. i udajom za knjaza Danila Petrovića, sa svega 17 godina, postala prva knjaginja u novovjekovnoj Crnoj Gori. Bila je veoma inteligentna, obrazovana, svirala klavir i govorila četiri strana jezika. Hroničari je opisuju kao šarmantnu, energičnu i sujetnu vladarku, gospu koja je na Cetinje donijela duh Evrope, dvorske manire i etikeciju. Istoričari navode da je bila prva žena u crnogorskoj politici, učesnica u dinamičnim političkim procesima i zagovornica spoljno-političkog zaokreta Crne Gore ka Francuskoj. Zbog toga je često bila u nemilosti ruske diplomatije, koja se od početka protivila braku crnogorskog knjaza s “austrougarskom podanicom”.

Vladarske godine Darinke Petrović okončao je atentat na knjaza Danila, koji je izdahnuo na njenim rukama 13. avgusta 1860. u Kotoru. Dvadesedvogodišnja udovica s ćerkom Olgom u naručju, istim putem kojim je pet godina ranije došla kao nevjesta, ispratila je samrtnu povorku preko lovćenskih serpentina do Cetinja. Istim putem, 32 godine kasnije, ispraćeni su na vječni počinak i zemni ostaci Darinke Danilove, prve crnogorske knjaginje u epohi dinastije Petrović Njegoš.

Antena M

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment