I Zapadni Bakan u zaključcima NATO Samita: Region zahtijeva našu stalnu pažnju kako bi se suprostavili izazovima

Lideri država NATO članica usvojili su nakon prvog dana sastanka zaključke, u kojima se između ostalog, osuđuje ruska invazija na Ukrajinu i poziva na momentalni prekid rata. 

“Rusija mora odmah da prekine ovaj nezakoniti agresorski rat, da prekine upotrebu sile protiv Ukrajine i da potpuno i bezuslovno povuče sve svoje snage i opremu sa teritorije Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica, šireći se do njenih teritorijalnih voda. Pozivamo sve zemlje da ne pružaju nikakvu pomoć ruskoj agresiji i osuđujemo sve one koji aktivno pomažu u ratu Rusije. Naročito Bjelorusija, ali i Iran, moraju prekinuti svoje saučesništvo sa Rusijom i vratiti se na poštovanje međunarodnog prava”, navodi se u usvojenom dokumentu. 

Saveznici su, kako se navodi, posvećeni postizanju pravednog i trajnog mira koji podržava principe Povelje UN, posebno suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost.

“Podvlačimo da se to ne može ostvariti bez potpunog i bezuslovnog povlačenja Rusije. Iako smo pozvali Rusiju da se konstruktivno angažuje u kredibilnim pregovorima sa Ukrajinom, Rusija nije pokazala nikakvu istinsku otvorenost za pravedan i trajni mir”, piše u dokumentu NATO-a. 

Saveznici, kako navode, podržavaju pravo Ukrajine da izabere sopstvene bezbjednosne aranžmane.

“Budućnost Ukrajine je u NATO. Ponovo potvrđujemo posvećenost koju smo dali na Samitu u Bukureštu 2008. da će Ukrajina postati članica NATO-a, a danas priznajemo da je put Ukrajine ka punoj evroatlantskoj integraciji prevazišao potrebu za Akcionim planom za članstvo. Ukrajina je postala sve interoperabilnija i politički integrisana sa Alijansom, i ostvarila je značajan napredak na svom reformskom putu. U skladu sa Poveljom o posebnom partnerstvu između NATO-a i Ukrajine iz 1997. i Dopunom iz 2009., saveznici će nastaviti da podržavaju i revidiraju napredak Ukrajine u interoperabilnosti, kao i potrebne dodatne reforme demokratskog i bezbjednosnog sektora. Ministri inostranih poslova NATO-a će redovno procijenjivati napredak kroz prilagođeni godišnji nacionalni program. Alijansa će podržati Ukrajinu u sprovođenju ovih reformi na njenom putu ka budućem članstvu. Bićemo u poziciji da uputimo poziv Ukrajini da se pridruži Alijansi kada se saveznici slože i ispune uslovi”, navodi se u dokumentu.

U zakjučcima današnjeg sastanka, pomenut je i Zapadni Balkan, koji je, kako se ističe,  region od strateškog značaja za NATO, što je, kako kažu ” istaknuto našom dugom istorijom saradnje i operacija”.

“Ostajemo snažno posvećeni bezbhednosti i stabilnosti Zapadnog Balkana podržavajući reforme koje unapređuju aspiracije zemalja u regionu za NATO i EU. Nastavićemo da unaprijeđujemo naš politički dijalog i praktičnu saradnju u cilju podrške reformama, regionalnom miru i bezbjednosti i suprotstavljanju zlonamjernom uticaju, uključujući dezinformacije, hibridne i sajber prijetnje, koje predstavljaju državni i nedržavni akteri. Region zahtjeva stalnu pažnju i posvećenost Alijanse i međunarodne zajednice da bi se suprotstavili ovim izazovima. Demokratske vrijednosti, vladavina prava, domaće reforme i dobrosusjedski odnosi su od vitalnog značaja za regionalnu saradnju i evroatlantske integracije i očekujemo nastavak napretka u tom pogledu”, zaključeno je u Deklaraciji. 

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment