Iz bogate kolekcije Etnografskog muzeja

Cetinjski list

Etnografski muzej u svom fondu baštini preko 4400 predmeta, koji svjedoče o bogatoj materijalnoj i duhovnoj kulturi stanovništva sa teritorije današnje Crne Gore.

U kolekciji Etnografskog muzeja, izloženi su različiti tipovi narodne nošnje sa prostora Crne Gore: bokeška, muslimanska, malisorska, šestanska itd.

Šestani su pleme i oblast u sjeverozapadnom dijelu Krajine i protežu se duž priobalja Skadarskog jezera do Krnjica (Crmnica). Obuhvataju sela i zaseoke na padinama Rumije, prema obali jezera i planinski lanac od Lonca do Kunore.

Prema predanju vode porijeklo od šestorice braće, po kojima je pleme i dobilo ime. Govore albanskim jezikom, a specifičnost njihovog govora se ogleda u arhaičnoj varijanti dijalekta albanskog jezika. Većina šestanskog stanovništva je katoličke vjeroispovjesti.

Jelek šestanske ženske nošnje, iz zbirke Etnografskog muzeja. Foto: Narodni muze Crne Gore

Najbogatije ukrašen dio ženske nošnje je jelek. Gotovo cijelom površinom je prekriven vezom od raznobojnih konaca, zlatovezom, uskim raznobojnim gajtanima, zlatnim širitima i aplikacijama od čoje. Prednjice jeleka su u gornjem dijelu rastvorene i duž obije ivice ukrašene nizom većih metalnih pucadi, najčešće rađenih tehnikom filigrana ili u kombinaciji livenja i filigrana.

Ispod grudi se zakopčava paftama – ukrasnim metalnim kopčama pravougaonog oblika, rađenim tehnikom livenja i iskucavanja ili u filigranu sa umetnutim ukrasnim kamenčićima u boji. Ornamentika na paftama je uglavnom floralnog karaktera, mada se javljaju i zoomorfni motivi, najčešće ptica raširenih krila – navodi se u objavi Narodnog muzeja.

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment