(FOTO) ,,Sokoli“ bez nagrade za dobru igru, Vlahović donio tri boda Srbiji

Itreći međusobni susret fudbalera Crne Gore i Srbije završen je porazom naše reprezentacije. Večerašnji najviše boli – i zato što je bio veći ulog jer su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo mnogo važnije od Lige nacija, i zato što su ,,sokoli“ pokazali (mnogo) više od gostiju.

Na kraju su ,,orlovi“, baš kao 2018. godine, slavili pod Goricom 2:0 i napravili veliki korak ka šampionatu u Njemačkoj naredne godine. Presudio je rezervista Dušan Vlahović, iz jedina dva šuta gostiju u okvir gola i gotovo jedinih opasnih situacija koje su stvorili.

Crna Gora mora da žali zbog rezultata, igrački – nema za čim jer je izdanje iz ovog duela primjer kako se izlazi na megdan favoritima.

Osim Srbije, u grupi G je još jedan veliki favorit, Mađarska, koja je lako odradila Bugarsku u Budimpešti (3:0).

Srbi imaju šest bodova, naša selekcija i Mađari po tri, Litvanija i Bugarska su na nuli. Poraz od ,,orlova“ naravno ne znači oproštaj ,,sokola“ od Eura, ali bi bilo mnogo lakše da je osvojen makar bod. Ovako, Stevan Jovetić i drugovi moraće u junu da izbore dobar rezultat u duelu s Mađarskom u Podgorici. Pobjeda bi im omogućila potpuno ravnopravnu trku za jedno od prva dva mjesta, poraz označio kraj sna o prvom odlasku na veliko takmičenje.

Miodrag Radulović nije iznenadio s postavom, Crna Gora je zaigrala s trojicom u posljednjoj liniji, dva bočna igrača, tri centralna vezna i dva napadača.

Bili su to ,,sokoli“ kakve je Radulović više puta najavljivao – hrabri, odvažni, uvijek blizu protivničkog igrača, agresivni na lopti. Crna Gora se postavila bez prevelikog poštovanja prema jačem od sebe, s jasnom idejom da ona bude ta koja će diktirati ritam.

,,Crveni“ odavno nijesu djelovali tako, naročito ne – na primjer – na gostovanju Bosni i Hercegovini u Ligi nacija kada je ulog takođe bio veliki, ali ni na gostovanju Bugarskoj minulog petka iako je na kraju rezultat bio pozitivan.

Takav pristup, bez ikakvog kompleksa prema učesniku minulog Svjetskog prvenstva i selekcijom s mnogo asova, odmah je podgrijao atmosferu na punim tribinama najvećeg crnogorskog stadiona.

U 11. minutu donio je i prvu šansu – Sead Hakšabanović je izveo korner, a Igor Vujačić glavom šutirao pored gola.

U 17. je odbrana gostiju u posljednji tren otklonila opasnost, a potom dva puta u dva minuta bila na iskušenjima.

Stevan Jovetić je brzo izveo prekid i lansirao Nikolu Krstovića, ali nije to bila toliko dobra pozicija za napadača slovačkog DAC-a iz Dunajske Strede.

Nekoliko trenutaka kasnije – najveće uzbuđenje. Golman Vanja Milinković Savić je pogriješio, loptu uzeo Jovetić i probao da lobuje, ali je čuvar mreže Torina ipak stigao da interveniše.

Srbija nije pokazala gotovo ništa u uvodnih 25 minuta, odbrana ,,sokola“ na čelu s komandantom Stefanom Savićem funkcionisala je besprekorno, kao i vezni red u kojem je Aleksandar Šćekić bio dominantan – ,,kupio“ je sve visoke lopte i prekinuo mnogo akcija gostiju.

Nije, međutim, bilo realno da Crna Gora cijelo poluvrijeme odigra u istom ritmu, niti da ekipa kvaliteta Srbija ne stvori baš ništa.

Tekao je 29. minut kada je poslije kombinacije Marka Grujića i Dušana Tadića lopta došla do Aleksandra Mitrovića, koji je iz okreta šutirao pored gola.

Radulović je 41. morao da mijenja jer se povrijedio Žarko Tomašević, pa je ušao Nikola Šipčić, dok je Piksi Stojković situaciju na terenu pokušao da promijeni očekivanim izmjenama.

Mitroviću je od starta nastavka u napadu priključio Dušana Vlahovića, dok je na desnom boku zaigrao Andrija Živković.

Ali nije ni drugo poluvrijeme krenulo po planu legendarnog veziste. Tri minuta bilo je potrebno našoj selekciji da napravi veliku šansu – Sead Hakšabanović odigrao je za Jovetića, napadač Herte bio izblokiran u šutu, a bolje bi bilo da je odigrao za usamljenog Krstovića, koji je u 51. oprobao udarac iz daljine.

Stadion pod Goricom ,,proključao“ je ponovo samo šest minuta kasnije kada je Jovetić povukao kontru i odlučio da je sam završi – uradio je to dobro, ali ne i savršeno jer je Vanja Milinković Savić iz ugla poslao loptu u korner.

Napadački kvalitet srpskih ,,tornjeva“ došao je do izražaja u 68. kada su lijepo kombinovali Mitrović i Vlahović, srećom ne do kraja – Savić je klizećim startom zaustavio asa Juventusa.

Selektor Radulović osjetio je tada je vrijeme za ,,svježu krv“, na teren je umjesto Vukana Savićevića poslao Vladimira Jovovića, dok je Jovetić mjesto ustupio Milutinu Osmajiću.

Od 76. sjajni Šćekić je zbog povrede morao da se preseli na klupu, pa je ušao Stefan Lončar, a priliku je dobio i Driton Camaj, koji je zamijenio Hakšabanovića.

,,Orlovi“ su i u drugom poluvremenu bili u podređenom položaju, ali sport je često surov i nepravedan. Nažalost, to je večeras osjetila Crna Gora koja je u 78. ostavila dovoljno prostora gostima da povede – Filip Mladenović je u šesnaestercu pronašao Vlahovića, koji je pogodio suprotni ugao i savladao Mijatovića.

Bio je to prvi šut Srbije u okvir gola, nažalost ne i posljednji momenat vrijedan pažnje u šesnaestercu domaćih. Crna Gora nije imala snage za povratak, mada je Camaj u jednoj situaciji morao bolje da reaguje, a onda je u nadoknadi sijevnula kontra Srbije i još jedna realizacija Vlahovića.

Podrška za Delibašića

Navijači Crne Gore na sjevernoj tribini tokom prvog poluvremena razvili su transparent na kojem je pisalo ,,Andrija, pobijedi još jednom!“.

Odnosila se na nekadašnjeg reprezentativca naše države Andriju Delibašića, koji ima zdravstvenih problema.

Ime poznatog napadača skandirao je cijeli stadion…

Stevo Vasiljević/Pobjeda

Na utakmici su i premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović i gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković.

Selektor Crne Gore Miodrag Radulović izabrao je očekivanih startnih 11 za meč sa Srbijom u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2024.

Na golu je Milan Mijatović, u posljednjoj liniji Igor Vujačić, Stefan Savić i Žarko Tomašević, po bokovima Marko Vešović i Adam Marušić, u centralnom dijelu veznog reda Aleksandar Šćekić, Vukan Savićević i Sead Hakšabanović, a u napadu Stevan Jovetić i Nikola Krstović.

Selektor Srbije Dragan Piksi Stojković napravio je dva iznenađenja, pa je tako uz desnu aut liniju Filip Đuričić, a u veznom redu Ivan Ilić.

Sastav ,,orlova“: V. Milinković Savić – Milenković, Gudelj, Pavlović – Đuričić, Ilić, Grujić, Mladenović – Tadić, S. Milinković Savić – Mitrović.