IZA KULISA PREGOVORA O NOVOJ VLADI: Kako partije ,,avgustovske većine“ i njima naklonjeni mediji pokušavaju urušiti pregovaračke pozicije Bošnjačke i ostalih stranaka manje brojnih naroda

Bečićeva tajna igra u interesu Abazovića, Mandića i Kneževića

Udar na Bošnjačku i ostale stranke manje brojnih naroda dio je plana. Minimiziranjem njihovog učešća u vladi, smanjila bi se i politička autonomija budućeg premijera Milojka Spajića. Jer, ukoliko bi ministri iz tih stranaka činili trećinu vlade, Spajić i ,,njegovi“ ministri iz PES-a imali bi – praktično dvotrećinsku većinu u izvršnoj vlasti

Piše: Draško Đuranović


Neistinite medijske objave Javnog servisa i koncerna ,,Vijesti“ o prošlonedjeljnom sastanku Milojka Spajića i Alekse Bečića sa liderima stranaka manje brojnih naroda, kojima se targetirala Bošnjačka stranka da nerealnim zahtjevima opstruira pregovore o novoj vladi, plasirane su sa jasnim ciljem: da se spriječi lider Pokreta „Evropa sad“ da brzo dogovori šeme podjele vlasti i na taj način se pokušaju ,,otvoriti vrata“ za ulazak u izvršnu vlast Abazovićeve Ure, Mandićeve Nove i Kneževićeve DNP, koje bi se pojavile kao navodni garanti ,,stabilne vlade na duži period“. 

 MEDIJSKI SPINOVI 

Zato su, dan nakon razgovora u prostorijama Bošnjačke stranke, dva medija – portal RTCG i portal koncerna ,,Vijesti“ – unisono objavili ,,ekskluzivnu informaciju“ da je sastanak ,,propao zbog nerealnih zahtjeva Ervina Ibrahimovića, lidera BS-a“.

Nakon jasnih demantija i otvorene optužbe portparola BS Adela Omeragića da je sve u tim medijskim objavama ,,riječ do riječi, bilo LAŽ“, ali i objave predsjednika Albanske alternative Nika Đeljošaja ,,da pregovori idu u dobrom pravcu i da je 90 odsto stvari dogovoreno“ – propagandisti su za kratko utihnuli.

Međutim, koji dan kasnije, nastavilo se građenje narativa da predstavnici manjinskih stranaka imaju nerealne zahtjeve koji ,,ometaju dogovore“ i da se mora praviti neka druga kombinacija.

NAJAVA ,,ULTIMATUMA“

Tako su juče „Vijesti“ objavile da je lider Demokrata Bečić krenuo u novu političku akciju: navodno se ponudio da bude organizator sastanka PES-a i njegove stranke sa SNP-om i Urom.

Uz to, objavljena je i zagonetna najava da PES i Demokrate imaju ,,specijalnu ponudu“ za stranke Andrije Mandića i Milana Kneževića – da se koaliciji ,,Zajedno za budućnost Crne Gore“ (ZBCG) ponudi mjesto predsjednika Skupštine, kao i ,,nekoliko značajnijih pozicija u vlasti“, moguće ne u vladi već neka čelna mjesta nekih državnih kompanija.

I na kraju, izvor „Vijesti“ navodi da bi uskoro mogao da se promijeni negativan stav lidera PES-a prema Abazoviću i njegovoj stranci, ,,pod uslovom da se Ura koriguje zbog javno iznošenih stavova u vezi relacija Do Kvona i Milojka Spajića“.

Tako je lider Demokrata Aleksa Bečić, nakon što je prethodno stigmatizovan Ervin Ibrahimović, proizveden u ,,glavnog spasioca“ pregovora koji se vode iza zatvorenih vrata.

Sve je izvedeno, očito u medijsko-političkoj koordinaciji: mediji bliski vlasti prvo su svjesno plasirali lažnu vijest o sadržaju susreta u četvrtak veče, ispredajući priču o Ibrahimovićevim ,,maksimalističkim zahtjevima“.

Realnost je bila drugačija. Kako je više sagovornika sa sastanka u prostorijama Bošnjačke stranke istaklo Pobjedi – upravo je predsjednik Demokrata 6. jula ispostavio zahtjeve koji nijesu realni i koji su značili praktično prekid pregovora.

– Bečićeva procjena udjela Demokrata u novoj vladi djelovala je ultimativno, kao da je tražio toliko mnogo, da se ne bi postigao dogovor – kazao je izvor Pobjede sa prošloneđeljnog sastanka.

Sada je, nakon najave da se planira ,,drugi format“ pregovora o vladi jasniji Bečićev politički manevar: cilj je da Demokrate posredno primoraju Spajića na pregovore sa Urom i sa Jokovićevim SNP-om, ali i sa DNP-om i Novom, ključnim strankama koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“.

KONTROLA PROCESA

Ćutanje Bečićevih Demokrata nakon objave „Vijesti“, čak i tišina na informacije da su na sastanak pozvali i ,,ljute neprijatelje“ iz SNP-a, indirektno potvrđuje postojanje takvog plana.

Sada je Milojko Spajić, koji ćuti od sastanka u četvrtak, primoran da vuče poteze, koje možda i nije namjeravao u ovoj fazi pregovora.

Ukoliko odbaci ideju Demokrata, biće, prvo u stranačkim kuloarima, potom i javno, označen kao puki izvršitelj volje ,,stranih ambasada“. Poznato je da zapadni partneri nijesu skloni da vide Novu i DNP kao konstituente nove vlade, jer Mandić i Knežević, koji su otvoreno igrači Aleksandra Vučića, ne žele da mijenjaju svoje stavove ni u pogledu nezavisnosti Kosova, ni sankcija Rusiji.

No, struja unutar Pokreta ,,Evropa sad“, bliska Jakovu Milatoviću, nije tako odbojna prema ideji da koalicija ,,Zajedno za budućnost“ bude dio izvršne vlasti, računajući da će tako obezbijediti i dugovječnost vlade, ali i kontrolu nad ,,nepredvidivim kripto majstorom“ Milojkom Spajićem.

Upravo je zato i organizovan politički udar na Bošnjačku i ostale stranke manje brojnih naroda. Minimiziranjem njihovog učešća u vladi, smanjila bi se i politička autonomija budućeg premijera Milojka Spajića. Ukoliko bi ministri iz tih stranaka činili trećinu vlade, Spajić i ,,njegovi“ ministri iz PES-a imali bi – praktično dvotrećinsku većinu u izvršnoj vlasti.

Tako se stvara jedna mogućnost da takva vlada zaista bude prozapadna. Čak i stabilna, koja bi, u slučajevima da predlaže proevropske zakone ili donosi odluke izvršne vlasti koje konergiraju vrijednostima EU, ima podršku čak i koalicije ,,Zajedno“ u crnogorskom parlamentu.

To je politički rasplet koji konzervativne političke snage, naslonjene na Beograd i koje zastupaju interese Crkve Srbije, nikako ne žele da se desi u Crnoj Gori.

Zato se ide perfidno, ali vrlo radikalno sa političkim pritiscima. Jer, u slučaju Spajićeve ,,neposlušnosti“, ako ne bude moguća marginalizacija stranaka manjinskih naroda, uvijek postoji rezervna opcija – nastavak vladavine vječitog premijera Dritana Abazovića.

A on se već pokazao i dokazao: za opstanak na vlasti uvijek je spreman da žrtvuje principe, da ignoriše zakone i interese Crne Gore.

Obmana o Ibrahimovićevim ,,maksimalističkim zahtjevima“ 

Priča o nerealnim zahtjevima Ervina Ibrahimovića, koju su prošle sedmice nakon sastanka lidera PES-a i Demokrata sa strankama manje brojnih naroda plasirali mediji bliski ,,avgustovskoj većini“ – ne odgovara istini.

Ni kada je riječ o stranačkim zahtjevima, niti kada se stranačke želje porede sa zahtjevima Demokrata i njihovom političkom snagom.

Pobjeda, ali i Antena M, Portal Analitika i Portal Standard, prenijeli su informacije od više učesnika sastanka održanog u četvrtak veče u prostorijama Bošnjačke stranke, da su bili zatečeni zahtjevima – Alekse Bečića. 

Lider Demokrata je te noći eksplicitno zatražio mjesto: predsjednika Skupštine, potpredsjednika Vlade za politički sistem, unutrašnju politiku i bezbjednost; Ministarstvo unutrašnjih poslova; Ministarstvo odbrane; Ministarstvo poljoprivrede, kao i Ministarstvo turizma i pomorstva. Dakle, čelno mjesto u parlamentu, jedno od ključnih potpredsjedničkih mjesta za politiku i bezbjednost u izvršnoj vlasti i još četiri ministarska resora.

Istovremeno, prvi čovjek Bošnjačke stranke je tokom sastanka istakao ,,kandidaturu“ te stranke za mjesto predsjednika Skupštine, te ministarskih pozicija u Ministarstvu saobraćaja, Ministarstvu poljoprivrede i u Ministarstvu rada i socijalnog staranja.

Izvjesno je da se zahtjevi Demokrata i Bošnjačke stranke ,,prepliću“ na dvije pozicije, prvog čovjeka parlamenta i Ministarstva poljoprivrede, ali se, s obzirom na to da je bio prvi u nizu planiranih pregovaračkih susreta, ti zahtjevi nijesu mogli tretirati kao konačni ili isključivi.

Niti su Ibrahimovićevi prijedlozi bili ,,maksimalistički“ u odnosu na Demokrate: Bošnjačka stranka, koja ima šest poslaničkih mjesta, zatražila je dvije pozicije manje od Demokrata koje, unutar koalicije ,,Hrabro se broji“ imaju samo jedno više od BS – sedam parlamentarnih mjesta u novom sazivu Skupštine Crne Gore. 
Pobjeda

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment