U NPCG dobili nalog od Ministarstva kapitalnih investicija da se poništava rješenje po kojem su naplaćivalili ulaz u NP Lovćen

Nacionalni parkovi ne poštuju zakon, mještani najavili protest

Oni izigravaju višu silu, ne poštuju nikoga, ne može to tako. Neće da poštuju rješenje od nadležnih institucija i samo čekamo do kraja sedmice ako ne postupe po njemu, organizovaćemo proteste zajedno sa svim ostalim mještanima – poručuje Čavor

Nacionalni parkovi ne poštuju zakon, mještani najavili protestFoto: UGC

I pored zabrane naplaćuju ulaz i prolaz kroz Nacionalni park

piše: Nada Kovačević

Rješenje Ministarstva saobraćaja i pomorstva iz 2020. godine na osnovu kojeg su iz Nacionalnog parka Lovćen naplaćivali ulaz u Bjelošima je poništeno 7. juna ove godine – međutim naplaćivanje je nastavljeno. 

Rampa nije ukinuta, a mještani negoduju i najavljuju proteste.

Mora se naći rješenje

Mještani ne spore da se moraju čuvati dobra nacionalnih parkova, ali isto tako navode da se ne može naplaćivati prolaz regionalnim putem, jer tuda ne prolaze samo ljubitelji parka, nego i ljudi koji dolaze na svoja ognjišta, putnici prema Kotoru itd. Smatraju da se mora naći neki način, ali da na regionalnom putu ne mogu naplaćivati ulaz.

Iz NPCG su Pobjedi, međutim, odgovorili da ne poštuju rješenje zato što nije u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode.

Kako je Pobjedi kazao predstavnik mještana Njeguša Dragan Duda Čavor rješenje su na osnovu tužbe koju je podnio njihov advokat dobili 7. juna i do sada se ono ne poštuje iako je odmah dostavljeno i Nacionalnim pakrovima.

– Oni izigravaju višu silu, ne poštuju nikoga, ne može to tako. Neće da poštuju to rješenje i samo čekamo do kraja sedmice ako ne postupe po njemu, organizovaćemo proteste zajedno sa svim ostalim mještanima i prijateljima Lovćena i članovima ,,Lovćenskih straža” – poručuje Čavor.

Kako ističe u NPCG su dobili sve crno na bijelo, odluku od Odjeljenja za drugostepeni upravni postupak Ministarstva kapitalnih investicija, odnosno od Uprave za saobraćaj.

– Mi smo se 28. juna ponovo obratili ponovo Ministarstvu kapitalnih investicija, Odjeljenju za drugostepeni organ da ih upozorimo da ništa nije preuduzeto i da NPCG ne poštuje rješenje – istakao je Čavor poručujući da će do kraja sedmice Nacionalni parkovi nastave da naplaćuju ulaz organizovati proteste.

Dragan Duda Čavor

On je objasnio da su ova dva mjeseca NP ulaz naplaćivali po nekom rješenju od 2020. koje poništili djelovanjem svoga advokata.

– Sa rampom smo imali probleme i 2012. godine, mi te probleme imamo i sada. Ako pričamo o dobrima nacionalnih parkova niko im zakonom ne može zabraniti da naplaćuju sadržaje, ali ne mogu naplaćivati prolazak regionalnim putem – naglašava Čavor dodajući da se u NP Lovćen godinama ništa ne ulaže pa ta dobra i ne postoje, tako da, po njegovim riječima, i nemaju šta turistima da ponude.

– Zamislili su da je regionalni put njihovo dobro. I sada od Cetinja prema Lovćenu i od Njeguša prema Lovćenu postoje punktovi gdje se sprečava pravo kretanja. Mi registracijom auta plaćamo korišćenje puteva i na njima je da nađu način da odvoje korisnike dobara nacionalnih parkova i prolaznike. Nije logično da idete preko Cetinja i Lovćena za Kotor i da morate da platite po tri eura po osobi – kazao je Čavor koji tvrdi da posjeduje svu dokumentaciju da je to zabranjeno.

– Isto smo osporili prije 10 godina. Obnovili smo Odbor mještana Lovćena sa 200 potpisinika i angažovali advokata. Zakon se nije mijenjao, samo se pojavilo novo rješenje koje smo ovih dana opet osporili. Regionalni put isto prolazi preko Virpazara i nema naplatnog punkta, ni na Đurđevića Tari… Mnogo rješenja smo im predlagali, ali ne postoji dobra volja – tvrdi Čavor dodajući da su predlagali da se naplata ulaza i karte za mauzolej objedini.

Ne može se naplaćivati regionalni put

– Državna firma je i jedna i druga. Tim novcem bi trebalo nešto i ovdje uložiti. Naš advokat Aleksandar Kovačević se prije dva mjeseca obratio Ministarstvu kapitalnih investicija, obratili smo se i inspektoru za saobraćaj i ombudsmanu – tvrdi Čavor.

Objašnjava da su razgovarali sa ministrom kapitalnih investicija Ervinom Ibrahimovićem koji im je kazao da je ministar Osman Nurković nekoliko dana prije odlaska 2020. godine potpisao neko rješenje, iako ga je Direkcija za saobraćaj odbila kao neosnovano.

– Direkcija upravlja putevima i bez njene saglasnosti ne može niko na putu ništa da radi. Sve smo mu to objasnili. Advokat Kovačević je pokrenuo, po tom pitanju, dvije prijave. Jedan dopis je poslat inspektoru, jedan je poslat Ministarstvu kapitalnih investicija. Zamislite da NPCG blokiraju sve magistrale koje prolaze kroz parkove – ističe Čavor dodajući da NPCG moraju naći način da naplaćuju ulaz, ali ne i prolaz.

Sa CT tablicama besplatno

Objašnjava da jedino automobilima sa cetinjskim registracijama ne naplaćuju.

– Mi imamo rodbinu iz drugih gradova. Ako hoće da nas posjete moraju svaki put da plate tri eura po članu, što je nezamislivo – tvrdi Čavor.

Iz NPCG na naše pitanje zašto ne postupaju po dobijenom rješenju odgovaraju da ono nije u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode (“Sl CG”, br. 54/2016 i 18/2019) u kojem je navedeno da je Nacionalni park prirodno područje kopna ili područje mora, odnosno kopna i mora koje je određeno da štiti ekološki integritet jednog ili više ekosistema za sadašnje i buduće generacije, radi onemogućavanja neadekvatnog korišćenja prirodnih dobara ili drugih štetnih radnji i aktivnosti i obezbjeđivanja duhovnih, naučnih, obrazovnih, rekreativnih potreba i potreba posjetilaca koje su saglasne sa očuvanjem životne sredine i kulture.

– Prema navedenom zakonu, za upravljača nacionalnim parkovima u Crnoj Gori proglašeno je Javno preduzeće za nacionalne parkove. Istim zakonom, kao i Zakonom o nacionalnim parkovima (“Sl CG”, br. 28/2014 i 39/2016) definisano je plaćanje naknada za korišćenje zaštićenog područja i područja ekološke mreže u članu 60 koji glasi: “Za korišćenje zaštićenog područja i/ili područja ekološke mreže pravno ili fizičko lice (u daljem tekstu: korisnik) plaćaju naknadu upravljaču zaštićenog područja ili područja ekološke mreže i to za: ulazak u zaštićeno područje – objašnjavaju iz NPCG.

Kako su naveli navedeno Rješenja osporava pomenute zakone odnosno naplaćivanje ulaza u za bilo koji nacionalni park bilo bi to grubo kršenje zakonske regulative.

– Prema Zakonu o zaštiti prirode član 36, prestanak prava upravljača na naplatu ulaza bio bi jedino moguć u slučaju proglašenja Akta o prestanku zaštite koji kaže da ukoliko se studijom revizije utvrdi da je zaštićeno područje izgubilo odlike zbog kojih je proglašeno zaštićenim područjem, organ uprave predlaže donošenje akta o prestanku zaštite područja organu nadležnom za donošenje akta o proglašavanju tog zaštićenog područja. – poručili su iz NPCG. 
Pobjeda

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment