Građanke i građani bili izloženi strahu i fizičkom nasilju od neistomišljenika

izvor: Pobjeda

autorka: Kaćuša Krsmanović

Savjet za građansku kontrolu rada policije ocijenio je da policija tokom intervencije u Nikšiću, 13. jula prošle godine, kada je na građanke i građane koji su slavili Dan državnosti Crne Gore i Dan antifašističkog ustanka, nasrnula grupa neistomišljenika, nije postupila adekvatno i da su povrijeđena prava okupljenih na Trgu slobode.

– Savjet je ocijenio da policijski službenici nijesu pružili dovoljno vremena i omogućili odgovarajući koridor, da građani, naročito osobe starije dobi, bezbjedno napušte lokaciju na kojoj se odigravala policijska intervencija i na kojoj je onda i došlo do primjene sredstava prinude, pa je u tom kontekstu Savjet prepoznao povredu prava građanke Ranke Božović – piše u zaključcima.

Veze lokalne vlasti i lokalne policije

Postupajući po pritužbi Božović, koja je tog dana u Nikšiću teško povrijeđena kada je policajac pogodio patronom suzavca, usljed čega je ona pala i zadobila niz povreda, Savjet je ocijenio i da je „zbog nepravovremenog i neadekvatnog postupanja CB Nikšić došlo do činjenice da su učesnici zakonitog javnog okupljanja bili izloženi strahu i fizičkom nasilju od strane svojih političkih i ideoloških protivnika“.

Iz ovog nezavisnog tijela ocijenili su i da postoji „određena veza sa izostankom, od strane policijskih službenika i starješina CB Nikšić, odgovornog, adekvatnog i odlučnog postupanja i odnosa, kako u odnosu na prijavu javnog skupa koji je podnijela NVO Forum slobodnih građana ‘Luča’, tako i u odnosu na Opštinu Nikšić i treća lica koja su se naročito aktivirala nakon navodnog otkazivanja koncerta Sergeja Ćetkovića“.

Proruska i prosrpska lokalna vlast u Nikšiću pokušala je, nakon što je „Luča“ prijavila obilježavanje Dana državnosti i Dana antifašističkog ustanka – 13. jula na Trgu slobode, da sabotira ovaj skup zakazivanjem koncerta Ćetkovića, koji je, na kraju, otkazan.

Grupe građana, potom su, preko društvenih mreža najavile da će se samoorganizovati i napraviti kontra skupove.

Hiljade ljudi iz svih krajeva Crne Gore 13. jula stigli su u Nikšić, kako bi proslavili Dan državnosti. Ubrzo pošto je manifestacija okončana, a mnogi i dalje ostali na Trgu i u okolnim kafićima, policija je dozvolila grupi proruskih i prosrpskih ekstremista da uđu u Manstirsku ulicu i dođu do Trga… Pjevali su četničke i šovinističke pjesme i vrijeđali građanke i građane koji su sjedjeli na terasama kafića u Manastirskoj, a kada su se primakli Trgu neki su staklenim flašama gađali ljude u lokalima.

I policija im je sve to dozvolila bez ikakve intervencije. Reagovala je tek kada je, takoreći, došlo do direktnog kontakta ekstremista sa neistomišljenicima.

Tada je bilo kasno da se incidenti preduprijede. I kada je situacija počela da izmiče kontroli policija je zasula građanke i građane na Trgu „suzavcem“ i drugom hemijom, dok su ekstremističku grupu bezbjedno evakuisali iz Manastirske ulice.

U ime Ranke Božović pritužbu na postupanje policije u Nikšiću podnijela je Građanska inicijativa „21. maj“, odnosno građanski aktivista i član ove organizacije Aleksandar Saša Zeković.

Teške povrede

U tom aktu je navedeno da je ponašanje Božović bilo primjereno i zakonito, a da je „nepoznati policijski službenik, koji je na toj lokaciji ispaljivao suzavac, ciljao i pogodio u predjelu nogu, usljed čega je pala, a dijelom ramena i glave udarila o asfaltnu podlogu“.

– U zdravstvenoj ustanovi je konstatovan lom desne podlaktice, kao i hematomi na čelu, ramenu i ispod koljena – piše u pritužbi, uz podsjećanje da je Božović i Centru bezbjednosti Nikšić podnijela prijavu zbog nezakonitog postupanja nepoznatog policajca.

– Božović je uredno komunicirala sa Savjetom dostavljajući, periodično, izvještaje sa dodatnih ljekarskih pregleda ili informacije o postupanju drugih državnih organa, čak i one koji joj, po sadržaju, nijesu išli u prilog. Na tako odgovornom odnosu i pristupu Savjet je zahvalan Božović – piše u zaključcima ovog nezavisnog tijela.

Ističu i činjenicu da ih je bez odgovora ostavio direktor Uprave policije Zoran Brđanin, a da im je odgovore na pitanja dostavio načelnik CB Nikšić Dragoljub Peković. Obavijestio ih je, pored ostalog, da je policija spise predmeta u slučaju Božović nikšićkom tužilaštvu dostavila 18. jula 2022. godine.

Napisao je i „kako se Božović nalazila na Trgu slobode u neposrednoj blizini grupe građana koji su čašama, flašama i kamenicama gađali policijske službenike, kojom prilikom su policijski službenici upotrijebili hemijska sredstva prinude, kada je udaljavajući se sa Trga slobode, a usljed pada na trotoarsku površinu, zadobila povrede“. Ustvrdio je i da je policija upozorila građane da će upotrijebiti sredstva prinude.

U odgovoru na Pekovićeve navode Božović se, kako se navodi u zaključcima Savjeta, izjasnila da nije tačno da su policajci koji su bili na Trgu, upozorili nju i ostale građane da će upotrijebiti suzavac i druga sredstva prinude.

– Naglasila je da ona to nije čula, kao i da nije primijetila, sa lokacije na kojoj se nalazila i okruženja osoba sa kojima je bila, da je bilo ko imao neprimjereno ponašanje prema policijskim službenicima, odnosno nije vidjela da je neko u njihovom pravcu, iz njenog okruženja, bacao pepeljare, čaše, flaše i drugo – piše u zaključcima.

Božović je iskazala razočarenje policijskom interpetacijom događaja.

– Po kojoj ispada da sam sama pala, jer sam se nalazila u određenoj grupi građana koja je neprimjereno postupala prema policijskim službenicima – odgovorila je ona na akt šefa nikšićke policije.

Iako je Savjet za građansku kontrolu rada policije jasan da su u Nikšiću 13. jula policajci prekoračili ovlašćenja i postupali neprofesionalno, zvanične institucije su drugačijeg mišljenja.

Institucije bez reakcije

Tako je Božović krajem oktobra 2022. godine dobila obavještenje od Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije Ministarstva unutrašnjih poslova da oni nijesu utvrdili „činjenice i dokaze koji bi ukazali na nezakonito i/ili neprofesionalno postupanje policijskih službenika u predmetnom slučaju“.

Krajem novembra stigao joj je i odgovor iz nikšićkog tužilaštva – državni tužilac Vanja Sinđić, „nakon preduzetih mjera i radnji… nije našao zakonskog osnova za pokretanje krivičnog postupka bilo kog lica za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“.

U zaključcima Savjeta podsjeća se i na stav GI „21. maj“ na ocjene Unutrašnje kontrole u slučaju Božović. To tijelo pozvalo se na anamnezu iz ljekarskog izvještaja u kojoj, između ostalog, piše da je „povreda desnog ručnog zgloba, nastala pri padu nakon udara metka gumenog u predjelu lijeve potkoljenice kako navodi pacijentkinja“. Pozvali su se i na tvrdnje MUP-a „da se nabavka gumenih metaka ne radi od 25. juna 2021. godine, kada je stupio na snagu novi Zakon o unutrašnjim poslovima“.

Iz „21. maja“ su podsjetili da su oni već 14. jula 2022. godine, dan nakon što su se dogodili incidenti u Nikšiću, javno i jasno saopštili da je Božović pogođena kanisterom suzavca. Ukazali su Savjetu i na činjenicu „da su zvanični organi Uprava policije i MUP-a, često, što treba biti poznato i Savjetu, imali netačne javne navode oko upotrebe gumene municije i da su uvijek, tim povodom, obmanjivali javnost“.

Savjet je povezano razmatrao predmet formiran po pritužbi Ranke Božović u odnosu na pritužbe ostalih građana iz Nikšića i Podgorice povodom događaja u Nikšiću 13. jula zbog intervencije policije, kao i u odnosu na pritužbu NVO Forum slobodnih građana „Luča“, koja je bila organizator proslave Dana državnosti i Dana antifašističkog ustanka.

Ističe se i da je sastavni dio mišljenja Savjeta i zaključak koji su donijeli 31. oktobra prošle godine u slučaju pritužbi grupe građanki i građana iz Nikšića i Podgorice, a u kojem se, između ostalog, navodi da je „naročito teško opravdati neselektivnu upotrebu sredstava poput bacanja suzavca u okolnostima u kojima okupljeni na prijavljenom skupu i slučajni prolaznici ne mogu biti razdvojeni“.

Prema dostupnim informacijama niko u policiji nije pozvan na odgovornost zbog niza propusta u Nikšiću koji su mogli da dovedu do užasnih posljedica. Zvaničnici, štoviše, bizarnim pojašnjenjima vrijeđaju javnost, poput tvrdnje odlazećeg ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića da je grupa proruskih i prosrpskih ekstremista koje je policija puštila da dođu do Trga, bila samo grupa prolaznika, te da je policija na vrhu Manastirske ulice samo čuvala javni red i mir?!

Savjet je u mišljenju u slučaju Božović upozorio da je direktor Uprave policije Zoran Brđanin „odbio da odgovori na listu vrlo jasnih pitanja koja su i postavljena kako bi se detaljno i argumentovano razjasnilo ukupno ponašanje i postupanje CB Nikšić i Uprave policije povodom prijave“ javnog skupa u Nikšiću.

Više stotina ljudi, među kojima desetpine orodica sa djecom, čak i bebama, trudnice, desetine starih i nemoćnih bili su 13. jula prošle godine u Nikšiću na meti policije koja je patrone suzavca ispaljivala i na one koji su niz Njegoševu ulicu bježali ka skveru

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment