Satelitski snimci otkrili Putinov plan za odlučujuću bitku? ‘Rusi su zabrinuti, ali…‘

Ruske se snage ukopavaju, ali snažno utvrđene odbrambene linije mogu biti i lansirne rampe za ofanzive, upozoravaju analitičari.

“Putinov plan preventivnog udara otkriven na satelitskim fotografijama”, naslov je velike analize američkog The Daily Beasta koja se temelji na satelitskim snimcima ukrajinskih branioca. Snimci, naime, upućuju na to da ruska armija ubrzano gradi ozbiljnu mrežu utvrđenja i rovova duž fronta što sugeriše kako Rusija očito očekuje novu rundu snažnih borbi, odnosno skoru ukrajinsku ofanzivu širokih razmjera.

Obavještajni analitičar Brady Africk tvrdi kako ruska armija gradi utvrđenja duž cijeloga fronta u Lugansku – od ruske granice do Donjecka, ali i u regijama Zaporožje i Herson. Satelitski snimci, piše The Daily Beast, ukazuju i na moguću nervozu Moskve zbog mogućeg pokretanja ukrajinske protivofanzive u neđeljama pred nama, a možda čak i na to da sami pripremaju (protiv)ofanzivu.

– Rusi u osnovi pokušavaju konsolidovati i zadržati dijelove Ukrajine koje su dosad osvojili. Svojim vojnicima koji ratuju u Ukrajini poručuju kako ruska armija tamo misli (trajno) da ostane – kaže Africk.

Gradnja utvrđenja

William Courtney, nekadašnji sepcijalni pomoćnik američkog predśednika za Rusiju, Ukrajinu i Evroaziju, kaže kako bi nedavna izgradnja utvrđenja, koji su vidljivi na spomenutim satelitskim snimcima, mogla da znače da su ruske snage ozbiljno zabrinute za gubitak vlasti u nekoliko ukrajinskih regija koje su dosad okupirale.

– Rusi očekuju protivofanzive i znaju da će Ukrajincima Zapad osigurati još više i još bolju opremu. Oni znaju da je Zapad već poslao puno topovskog oružja koje se može upotrijebiti za probijanje njihovih utvrđenja – kaže.

Analiza Instituta za proučavanje rata (ISW) također sugeriše da se Rusija priprema za odbranu.

– Ruske snage očito su zabrinute zbog ukrajinskog napredovanja i žele biti u mogućnosti da osiguraju sve svoje linije u slučaju ukrajinskog napada. Vrsta utvrđenja koje vidimo nasućuje odbrambenu namjeru – kaže ISW-ova analitičarka Karolina Hird.

U tekstu se dalje tvrdi kako Rusija koristi hladne zimske mjesece za pregrupiranje, obuku, ponovno opremanje i pripremu za sljedeće korake u ratu, nakon što su im ukrajinske snage lani zadale niz poraza. Zapadne zemlje konačno su odlučile da pošalju moderne tenkove u Ukrajinu što bi moglo promijeniti “igru” na bojnom polju. Američki predśednik Joe Biden objavio je u srijedu da će SAD poslati tenkove Abrams, baš kao što je njemačka vlada objavila da će poslati svoje Leoparde, te dopuštiti drugim zemljama da pošalju tenkove njemačke proizvodnje u Ukrajinu.

Priprema ofanzive

Na kraju, analitičarka ISW-a poručuje kako bi izgradnja utvrđenja i gomilanje ruskih snaga duž fronta također moglo značiti i da Rusija sama priprema veliku ofanzivu.

– Pośedovanje snažno utvrđenih odbrambenih linija također omogućuje da ruske snage te linije mogu koristiti i kao lansirne rampe za vlastite ofanzive – kaže Hird.

Postoje i drugi pokazatelji iz Rusije da Kremlj možda priprema veliki napad ove godine. Prema analizi ukrajinske Glavne obavještajne uprave Ministarstva odbrane, ruski predśednik Vladimir Putin već je naredio vojnim zapovjednicima da do marta zauzmu cijeli Donbas.

Da je ruska ofanziva vrlo moguća, smatra i Bijela kuća.

– Možete očekivati da će Rusi ubrzati tempo, moramo biti spremni na to. Također, viđeli smo da se ruske snage možda pripremaju za neku vrstu odlučujućeg poteza u Luganskoj oblasti, što možemo viđeti i po ovoj vrlo snažnoj odbrambenoj crti koja se proteže cijelom granicom Luganska, posebno na liniji Svatove-Kremina – zaključuje analitičarka ISW-a.

Jutarnji list

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment