Koje zakone čitaju ministar Vojinović i pravnik Đurić?

Za Antenu M piše: Vesko Milović
Jučerašnje konsultativno saslušanje ministra Vojinovića o finansiranju vjerskih škola uz asistenciju pravnika Đurića iz Ministarstva prosvjete zorno je pokazalo da nam obrazovni sitem ne može biti bolji kada ga predstavljaju i vode ovakvi likovi.
Njihova objašnjenja zašto se finansiraju iz budžeta vjerske škole vrijeđaju zdrav razum. Naime, ne postoji logično objašnjenje i ne može biti da je ovakvo finansiranje vjerskih škola zakonito iako je ministar Vojinović izjavio: “U osnovi uporište u zakonu postoji. Odredba kaže da podrška vjerskim obrazovnim ustanovama predviđa i ovoliki iznos izdvajanja za vjerske zajednice.” Mediji prenose da je i ovo izjavio: “Novac za vjerske škole je kao podrška vjerskim objektima, nema kršenja zakona.”
Odredba na koju se pozvao Vojinović je stavka “Podrška vjerskim školama” iz budžeta za 2022. U tekstu budžeta naći ćete: “Podrška radu Vlade”, “Podrška informacionom sistemu iz oblasti carina”, “Podrška radu i unapređenju kvaliteta srednjeg obrazovanja” itd. što je uobičajena terminologija za budžetsku namjenu sredstava određenom korisniku. Za Vojinovića i pravnika Đurića pitanje: na osnovu kojeg zakona i člana zakona se mogla predvidjeti “podrška vjerskim školama” u budžetu? Kako se došlo do cifre od 1,7 miliona eura za tu podršku? Ko je to izračunao i predložio?
Vojinović je izjavio, kako prenose mediji: “”Ta škola je u osnivanju, novac je prebačen kao podrška kako bi škola bila osnovana.” Misli se na školu “Sveti Sava” iz Podgorice. Koje pravo i na osnovu kog zakona Vojinović i Đurić mogu da ovako tumače “podršku” kada je zakonom tačno propisano kako se i kada može finansirati vjerska škola. Finansiranje osnivanja nije propisano!
Vojinović i Đurić ne sumnjaju u validnost i zakonitost licence za rad ove škole. Licenca za rad škole se pored ostalog uzdaje kada je: “je obezbijeđen odgovarajući prostor, nastavna sredstva, oprema i drugo, u skladu sa normativima i standardima”. Škola “Sveti Sava” je dobila licencu što znači da su bili ispunjeni svi uslovi predviđeni Zakonom da se škola osnuje.
Znači izdavanjem licence škola “Sveti Sava” je bila osnovana. Još jednom ministar Vojinović podrškom od 900 hiljada eura pomaže školi “da bi škola bila osnovana”? Odgovarajući na pitanje, kako prenose mediji, ministar Vojinović je rekao da je škola “u osnivanju” kao i da je novac prebačen kao “podrška kako bi bila osnovana”??
Pitanje za ministra: gdje ste našli u zakonu da je predviđena budžetska podrška za osnivanje vjerske škole? Posebno škole kojoj ste izdavanjem licence priznali da je osnovana? Negirate li svim ovim validnost licence koje je Ministarstvo prosvjete izdalo školi “Sveti Sava”?
U toku sjednice pravnik Đurić obrazložio da Medresa nije dobila licencu jer neki od njenih nastavnika nemaju nastavničke licence. Treba onda da objasni kako Medresa izdaje diplome srednje škole a nije licencirana? Kako je učenicima koji završe nelicenciranu školiu omogućen upis na sve studijske programe UCG? Posebno je potrebno da objasni kako se škola bez licence kao Medresa finansira iz državnog budžeta i koji zakon to omgućava?
Osim toga treba da objasni da li su svi nastavnici škole “Sveti Sava” dostavili dokaze da posjeduju nastavničke licence da bi škola dobila licencu za rad. Kako je škola “Sveti Sava” stekla javno ovlašćenje da izdaje diplome o završenoj gimnaziji? Preuzimanjem javnog obrazovnog programa opšte gimnazije bez odluke Nacionalnog savjeta škola “Sveti Sava” nije mogla sama sebi dodijeliti javno ovlašćenje da izdaje diplome.
Na kraju ko je i zašto predložio da se i za 2023. godinu u budžetu predvidi podrška vjerskim školama od 1,7 miliona eura? Jedna škola nema licencu a druga može početi sa radom u septembru 2023.

Društvo
Jelušić: Obuzima me stid, protivim se finansiranju vjerskih škola; Vojinović: Ovo nije podrška vjerskim objektima, već obrazovanju
28.12.2022. 07:01

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment